20.5.2018

Tahokovy a děrované plechy – moderní materiál pro použití v architektuře

TAHOKOV

Díky své unikátní struktuře a široké škále povrchových úprav se tahokovy a děrované plechy stávají stále častějšími a oblíbenějšími prvky v moderní architektuře. Nejčastěji se s nimi můžeme setkat v podobě ozdobných a bezpečnostních prvků jako jsou přepážky, výplně a mříže, slunolamy a protihlukové stěny. Zastávají však také čistě zkrášlovací funkce jakožto obklad fasád, podhledy nebo krycí prvky v interiéru i exteriéru.

Nejčastějším způsobem rozlišování tahokovů je na plechy se čtvercovými, kosočtvercovými, šestihrannými a kruhovými oky. Dále rozeznáváme tahokovy válcované a neválcované

Vyrábí se pomocí prostřižení otvorů do plechu a jeho následného natažení. Tento proces je možné opakovat až do požadované konečné podoby. Nejčastějšími materiály jsou konstrukční uhlíkové oceli (tř. 11), které je možné dodat včetně povrchové úpravy (pozink, lakování). Dále se můžeme setkat s nerezovým plechem (tř. 17), hliníkem a na přání zákazníka lze použít rovněž řadu nestandardní materiálů (měď, mosaz,…).

Dodávány jsou ve standardizovaných rozměrech 1000×2000 a 1250×2500 mm. Tyto lze dále upravovat dle požadavku zákazníka. Tahokov s jemnějšími oky je pak možné navíjet na role a tyto pak prodávat v požadované délce.

DĚROVANÉ PLECHY

Používají se v architektuře již od konce 19. století jako okrasné kryty, a výplně. Můžete se s nimi setkat ve starých domech a historických památkách rekonstruovaných v tomto období. Děrované plechy se  používají v architektuře až do dneška, setkat se s nimi můžete převážně v industriálních objektech. V poslední době se však začínají používat také v moderních stavbách jako větrolamy, ochrana proti slunci, nebo protihlukové stěny. Zároveň stejně jako tahokovy plní funkci ochranných bariér a zábran.

Děrované plechy rozlišujeme podle tvaru a umístění ok na plechy se čtvercovými, kruhovými, nebo speciálními otvory a řadovým, nebo přesazeným děrováním.

Vyrábí se z tabulí, nebo svitků plechu které se na vysokotlakých lisech perforují pomocí příslušných nástrojů. Typ nástroje se volí podle požadovaného způsobu děrování. U plechů o větší tlouš´tce než 10 mm se otvory obvykle vypalují. Nejčastějšími materiály jsou stejně jako u tahokovu konstrukční uhlíkové oceli (tř. 11), které je možno následně pozinkovat a lakovat. D8le se můžeme setkat s nerezovým plechem (tř. 17), hliníkem a na přání zákazníka kze použít rovněž řadu nestandardních materiálů (měď, mosaz, …).

Plechy jsou dodávány ve standardizovaných rozměrech 1000×2000 mm, největší rozměr je pak 1500×3000 mm. Tenší plechy je možné dodat i jako navinuté role o různých délkách. Na přání zákazníka je možné připravit i nestandardní formáty.

Další novinky

20.6.2023

Uzavření skladu

Vážení obchodní partneři, upozorňujeme, že dne 23.6.2023 nebude možné od 12:00 vydávat zboží z důvodu inventury skladu. Děkujeme za pochopení

17.6.2022

Uzavření společnosti

Vážení obchodní partneři, upozorňujeme, že dne 24.6.2022 bude naše společnost uzavřena od 12:00 z důvodu inventury skladu. Děkujeme za pochopení

Doporučujeme - výhodná nabídka pro všechny